Дірка в бюджеті оплачена «Mastercard»

Згідно з даними Державної казначейської служби, в трійку «лідерів» по невиконанню плану бюджету ввійшли податкова, митниця та Фонд держмайна, які разом не додали в Державний бюджет майже 110 млрд. грн.

Це абсолютний антирекорд за останні кілька років.

В Державній фіскальній службі України заявили, що причиною цього став високий курс гривні, відносно низьких обсягів імпорту і скорочення виробництва сигарет.

Також, на ситуацію з надходженням коштів від митниці, крім економічних чинників, впливає і контрабанда. Масова контрабанда, як йшла, так і йде.

А Фонд державного майна, по традиції, в невиконанні планів Державного бюджету, винить все, що завгодно – від стагнації економіки, до низької платоспроможності приватного бізнесу. Але, ні в якому разі, не свою роботу.

Як один із багатьох кричущих прикладів, є робота ФДМ з державним майном, балансоутримувачем якого є Державне підприємство МА «Бориспіль».

Фонд держмайна віддає в оренду величезні площі аеропорту компанії із групи впливу бізнес-товаришів Коломойського, Майберга, Гранца, Миндича, (Зеленського?) – ТОВ «Преміум Авіа Солюшнз».

По даній компанії, власником якої є давній товариш та бізнес – партнер Президента Зеленського Тимур Міндіч, вже неодноразово проводились журналістські розслідування, та виходили викривальні статті в ЗМІ. Але, як зазвичай буває, окрім інформаційного шуму, за цим нічого не послідувало.

Правоохоронні та владні органи залишилися «сліпими, глухими та байдужими» до:

  • фактів корупції та криміналу, які «накопали» журналісти,

  • безпосередніх звернень працівників аеропорту до Президента та Прем’єра, про те, що вони вже добре відчувають на собі результати таких афер. Адже аеропорт «Бориспіль» постійно знаходиться в стані фінансової кризи через такі дії, а працівники підприємства постійно під загрозою звільнення, в зв’язку зі скороченням штату.

  • скарг підприємців, які постраждали від такого «прозорого» розподілу орендних площ, за давнім звичаєм – «по блату».

У підсумку, Фонд Держмайна майже за безцінь віддає в довготривалу оренду торгові та виробничі площі аеропорту, на чому держава втрачає просто колосальні гроші, віддавши фактично в монополію майже всі термінали аеропорту. Таким же «сліпим» виявився і Антимонопольний комітет. Хоча це їх «тема», а також їх відповідальність.

Державного в Державному підприємстві МА «Бориспіль» і так вже нічого не залишилося. Зараз це підприємство, яке приносить прибуток лише бізнесменам від влади, але ніяк не Державному бюджету.

Ще влітку, Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук доручив голові Фонду держмайна очистити фонд від груп впливу: "Ми добре поінформовані про суть процесів, які тут працювали. Необхідно повичищати всіх товаришів, які представляють різні групи впливу", - сказав Гончарук.
Як виявилося, це очищення пройшло суто для звільнення місця для нового «полюсу впливу».

Як приклад, з ДП МА «Бориспіль» багато років співпрацює транснаціональна фінансова корпорація «Mastercard», яка перераховує щорічно на рахунки аеропорту майже 150 млн. гривень за обслуговування своїх пасажирів, та запропонувала створити за власні кошти у «Борисполі» спеціалізований бізнес-зал очікування, для держателів карток «Mastercard». Але, замість того, щоб плідно співпрацювати, та отримувати досить великі кошти від відомої іноземної компанії, всі площі віддали компанії ТОВ «Преміум Авіа Солюшнз», статутний капітал якої складає лише 10 тис.грн. І, як результат, кошти надходять не на рахунок Державного підприємства, тобто держави, а їх буде отримувати приватна компанія.

Це не тільки наносить величезні збитки державі в особі Державного підприємства МА «Бориспіль», але і досить сильно буде підривати імідж транснаціональної корпорація «Mastercard», оскільки, їй доведеться співпрацювати із компаніями, які повністю погрузли в скандалах, корупції та кумівстві. І від таких «плям» у репутації буде дуже важко позбутися.

І це лише один із дуже багатьох прикладів, які показують, чому саме в Державному бюджеті і з’являються ось такі «дірки». Але нажаль влада, замість того, щоб, хоч потроху закривати їх, запобігаючи можливостям обкрадати бюджет, знаходить інший шлях – банально припиняє виплати по бюджетним зобов’язанням.

За результатами наради уряду, прем’єр-міністр Олексій Гончарук зробив ряд доручень главі Мінфіну і голові Держказначейства: "З метою дотримання граничного обсягу дефіциту загального фонду державного бюджету, визначеного Законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік", Мінфін має "забезпечити здійснення відповідно до законодавства, припинення Казначейством проведення платежів і реєстрації бюджетних зобов’язань щодо витрат і надання кредитів загального фонду державного бюджету".

До керували…ся.